150e Geboortedag Mgr. Frans Schraven
Herinnering aan een Grote Ziel
gepubliceerd: donderdag, 28 september 2023
Op 13 oktober 2023 vieren we de 150e geboortedag van een opmerkelijke man: Mgr. Frans Schraven. Deze Nederlandse priester staat bekend om zijn moedige daden en toewijding aan de medemens. Zijn leven is een inspiratiebron voor velen, en zijn nalatenschap leeft voort.
Mgr. Frans Schraven werd geboren in Lottum, Nederland, in 1873. Als jonge man voelde hij een diepe roeping tot het priesterschap en ging hij naar het seminarie. Na zijn wijding zette hij zijn missiewerk voort in China, waar hij het Evangelie verspreidde en de lokale bevolking diende.
In 1937, tijdens de Tweede Chinees-Japanse Oorlog, bevond Mgr. Schraven zich in de provincie Shanxi. Toen Japanse troepen het gebied binnenvielen, bood hij bescherming aan Chinese vrouwen en meisjes die werden bedreigd door geweld en misbruik. Zijn moed en vastberadenheid om deze weerloze mensen te beschermen, werden zijn ultieme daad van naastenliefde.
Helaas leidde zijn heldhaftige optreden tot tragische gevolgen. De Japanners eisten dat hij de vrouwen uitleverde, maar hij weigerde. Als vergelding werd Mgr. Schraven samen met acht andere missionarissen en meer dan vijftig Chinese burgers gevangengenomen en geëxecuteerd. Het was 9 oktober 1937, een dag die in de geschiedenis is gegrift als een symbool van opoffering en moed.
Mgr. Schravens leven en dood illustreren de diepgewortelde overtuigingen van mededogen, opoffering en dienstbaarheid aan anderen. Zijn verhaal herinnert ons eraan dat de wereld wordt gevormd door individuen die bereid zijn op te staan tegen onrecht, zelfs ten koste van hun eigen leven.
Op deze bijzondere 150e geboortedag eren we Mgr. Frans Schraven en zijn nalatenschap van liefde en naastenliefde. Zijn voorbeeld illustreert dat de kracht van het individu de wereld kan veranderen en dat zijn geest voortleeft in de harten van degenen die streven naar een betere wereld gebaseerd op liefde, vrede en rechtvaardigheid.
Mgr. Schraventocht
Op zondagmiddag 8 oktober 2023 staat een wandeling gepland ter herdenking aan de moord in 1937 op mgr. Schraven en gezellen.
10.30 uur - Eucharistieviering parochiekerk Broekhuizenvorst
12.15 uur - Lunch in Broekhuizen
14.00 uur - Pelgrimswandeling
De route loopt via de ‘memorialkapel’ in Broekhuizenvorst en natuurgebied Schuitwater naar Lottum, de geboorteplaats van mgr Schraven. De terugtocht loopt langs de Maas.